8 گام مهم در کنترل استرس برای موفقیت در بورس

بورس و سایر بازارهای معاملاتی در چند سال اخیر به شدت مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند. علیرغم تمام موفقیت هایی که در این بازار می توان بدست آورد، وجود تنش و هیجانات زیاد و همچنین استرس ناشی از غیر قابل پیش بینی بودن بازار مشکلاتی را برای معمامله گران به همراه دارد. در نتیجه لازم است علاوه بر تسلط پیدا کردن بر بخش های فنی از طریق آموزش بورس، از نظر روحی نیز برای این عرصه آماده شد. موسسه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین در ادامه مهم ترین گام ها برای کنترل استرس در این حوزه را معرفی خواهد کرد.

قبل از شروع معامله در بورس واقع گرا باشید

افراد زیادی هستند که بورس را مسیری برای رسیدن به موفقیت های بزرگ مالی در مدت زمان کوتاه می دانند و با این دیدگاه قدم به این عرصه خواهند گذاشت. این گروه از افراد با شروع معامله در بورس و اندک شکست های ابتدایی خیلی زود دچار استرس شدید و نا امیدی می گردند. استرس در این گروه از افراد به دو شیوه آثار منفی از خود به جای می گذارد. به طوریکه برخی با نا امیدی از بازار معاملات خارج میشوند و برخی با تصمیم گیری های کاملا احساسی و بدون توجه به نمودارهای تحلیل تکنیکال و غیره دست به انجام معاملات جدید خواهند زد. نتیجه هر دو مسیر چیزی جز شکست نخواهد بود و ریشه آن در واقع گرا نبودن این افراد می باشد. بورس و سایر بازارهای سرمایه گذاری با روزهای خوش و ناخوش زیادی همراه است و شکست بخش جدایی ناپذیر آن خواهد بود. حتی موفق ترین افراد در بازارهای جهانی نیز شکست های زیادی را تجربه نموده و خواهند کرد. مهم این است که شکست را به منزله درس بدانید.

اعتماد به نفس را با آموزش بورس را تقویت کنید

بسیاری از تصمیم گیری هایی که در زمان مناسب باید گرفته شوند، بخاطر عدم اعتماد به نفس نادیده گرفته میشوند و در نتیجه فرصت های موفقیت یکی بعد از دیگری از بین خواهند رفت. علاوه براین، در دوره های آموزش بورس  به این نکته تاکید میشود که استراتژی معاملاتی تعریف کنید و به آن پایبند باشید. افراد و معامله گرانی که از عدم اعتماد به نفس رنج میبرند، به دانسته های خود اعتماد نداشته و به استراتژی تعریف شده پایبند نخواهند بود که در نهایت شکست را به همراه دارد و منجر به استرس می گردد. یادگیری های مداوم، تسلط پیدا کردن بر ابزارهای فنی، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و بررسی رفتار بازار در شرایط مختلف به مرور به حجم دانسته های شما کمک زیادی می کند و باعث میشود تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

ورزش و تغذیه را جدی بگیرید

معامله گری و بررسی نمودارها، داده ها و اطلاعات و رفتار بازار نیاز به آمادگی جسمی بالایی دارد و برای تصمیم گیری های درست نیاز به ذهن آماده و سالم می باشد. انجام تمرین های کششی یوگا و مدیتیشن، پیاده روی و توجه به سلامت جسم به مرور باعث میشود تا قدرت بیشتری در کنترل استرس خود داشته باشید. علاوه براین، نوع مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنید، ارتباط مستقیم با میزان استرس شما در حین انجام معاملات دارد. به عنوان مثال، بهتر است قبل از شروع معامله در بورس به مصرف ویتامین های C، D  و ویتامین های خانواده B توجه زیادی داشته باشید. علاوه براین، از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه خودداری کنید.

قدرت تجسم را تقویت کنید

تجسم موفقیت در بورس و یا هر کسب و کار و حتی مسائل عاطفی یکی از مهم ترین راه ها برای کاهش استرس می باشد. ذهن های که دچار استرس و نگرانی می باشند در رسیدن به موفقیت دچار شک و تردید هستند و در نتیجه باید قدرت تجسم را تقویت کرد. هر روز چند دقیقه از زمان خود را به تجسم کردن اتفاقات خوشایند و دست یافتن به موفقیت های بزرگ مالی در بورس اختصاص دهید.

معماملات را به انتها برسانید

قبل از شروع معامله در بورس لازم است با تجزیه و تحلیل و بررسی نمودارها و صورت های مالی و غیره در مورد خرید یا فروش یک سهم تصمیم گیری کنید. این تصمیم گیری باید بر اساس استراتژی معاملاتی که تعریف کرده اید انجام شود. در نهایت زمانی باید نسبت به انجام معامله اقدام کنید که از تصمیم خود کاملا مطمئن هستید. این اطمینان نه تنها در ابتدای مسیر، بلکه تا پایان آن باید همراهتان باشد تا استرس به سراغتان نیاید. رها کردن معاملات به صورت نیمه کاره در نهایت باعث میشود تا اعتماد به نفس خود را از دست دهید و استرس بخش جدایی ناپذیر وجودتان برای سایر معاملات شود.

حد ضرر و سود تعریف کنید

از دیگر نکات بسیار مهم که در دوره های آموزش بورس به آن پرداخته میشود، تعیین حد ضرر و سود می باشد که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت در بورس دارد. اگر بر اساس دانش کافی بتوانید حد ضرر را مشخص کنید، با افت قیمت سهم نگران نخواهید بود و قبل از ضرر بیشتر از معامله خارج خواهید شد. در مقابل ممکن است ارزش سهم رو به افزایش باشد و بخاطر رهایی از حرص و طمع و استرس های ناشی از نگرانی بابت افت ناگهانی قیمت، بهتر است برای سود خود نیز حد و مرز تعیین کنید و به آن پایبند باشید.

تعداد معاملات باز را کنترل کنید

موفقیت در بورس برای افرادی که در ابتدای مسیر هستند ممکن است با چالش های زیادی همراه باشد. عدم تسلط بر رفتار بازار و آشنا نبودن کامل با ابزارهای تحلیلی از قبیل تحلیل تکنیکال از جمله دلایلی هستند که فرد را با استرس مواجه می کند. به همین خاطر نباید همزمان چند معامله باز در سبد معاملاتی خود داشته باشید. مدیریت و کنترل شرایط هر یک از سهم و معاملات نیاز به تمرکز بالایی دارد که در صورت نبود تمرکز در نهایت منجر به استرس و شکست خواهد شد.

با سرمایه کم شروع کنید

سرمایه ای که افراد برای شروع معامله در بورس در اختیار دارند در مرحله اول نباید پول قرض یا وام بانکی باشد و علاوه براین، از دست دادن آن نباید فرد با مشکلات جدی مواجه کند. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از استرس های ناشی از دست دادن سرمایه، ابتدا با مبالغ کم شروع کنید تا تمرکز بیشتری بر مدیریت معاملات خود داشته باشید.

تحلیل نوین؛ آموزش بورس در مشهد

رسیدن به موفقیت در بورس نیاز به تخصص، دانش و آمادگی بر اساس روانشناسی بازار دارد. کسب تمام این موارد به تنهایی قطعا بسیار زمان بر بوده و استفاده از تجربیات دیگران می تواند مسیر را برای رسیدن به موفقیت در این راه هموارتر سازد. موسسه تحلیل نوین با بهره مندی از اساتید حرفه ای با برگزاری دوره های آموزش بورس در مشهد  تمام آنچه برای رسیدن به موفقیت در این حوزه نیاز می باشد را ارائه می دهد.